Start arrow Wydarzenia arrow Enter Your Future z ILO
Enter Your Future z ILO PDF Drukuj Email
Wpisał: (ipra)   
02.11.2013.
ImageJaworznickie szkoły chętnie korzystają z różnych międzynarodowych programów, dzięki którym ich uczniowie mogą poznawać świat i wzbogacać swoje doświadczenie. Ostatnio w ramach projektu "Enter Your Future" w dwóch placówkach z naszego miasta - I Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół nr 3 im. Jana Pawła II - gościli wolontariusze z Gruzji, Egiptu i Turcji.

 

Kiedy jesienną porą wszyscy zwalniają tempo, I Liceum Ogólnokształcące podejmuje różnorodne działania edukacyjne i wychowawcze. Wśród różnorodnych inicjatyw, które zostały podjęte w Jedynce w październiku, znalazła się również kolejna edycja Enter Your Future. Tym razem ILO gościło wyjątkowych gości - studentów z Egiptu i Turcji, którzy w ramach międzynarodowego projektu prowadzili zajęcia z licealistami.

Praktykanci spotkali się z uczniami, aby w formie warsztatów językowych przybliżyć im kulturę, tradycje i obyczaje swoich krajów. Interaktywne zajęcia z wykorzystaniem multimediów rozbudziły ciekawość i kreatywność młodzieży. Spotkania przeradzały się w żywe dyskusje, w czasie których obie strony wykazywały się zarówno szeroką wiedzą, dociekliwością, jak i poczuciem humoru.

Oczywiście, nie bez znaczenia dla licealistów, była możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Najlepiej zapewne podszkolili swój angielski ci, którzy zaoferowali gościnę zagranicznym studentom - Klaudia Działowa (3b) i Grzegorz Witkowski (3cd). To dzięki nim praktykanci mieli zakwaterowanie i wyżywienie, a uczniowie Naszej Szkoły możliwość poznania ciekawych ludzi. Nic jednak nie odbyłoby się bez koordynatora projektu - mgr E. Palian-Suchanek. Wszystko, co dobre, szybko się kończy - pozostały nam już tylko wspomnienia i nadzieja na kolejną owocną edycję

Image

 


Już tradycją stało się, że do Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie przyjechała wolontariuszka w ramach projektu ‘ENTER YOUR FUTURE’, zorganizowanego przez AIESEK - międzynarodową organizację zrzeszającą studentów z ponad 100 krajów, której celem jest mobilizować młodych ludzi do działania i umożliwić im dzielenie się bogactwem kulturowym swoich krajów z innymi ludźmi. Naszym gościem tym razem jest Gruzinka Mancho. Studentka prowadzi zajęcia w formie wykładów, konwersacji i zabaw integracyjno-językowych w języku angielskim, dla uczniów naszej szkoły, których celem jest poszerzanie tolerancji i wrażliwości kulturowej wśród uczniów.

Ideą projektu jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, tolerancji, zrozumienia międzykulturowego oraz aktywny rozwój umiejętności językowych wśród młodzieży w połączeniu z rozrywką i aktywnymi formami zajęć, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i lepiej poznać świat, problemy społeczne oraz życie codzienne w innych krajach. Wspólna zabawa, rozmowy, wymiana poglądów z praktykantką są wspaniałą okazją do poszerzenia horyzontów, otwarcia się na świat oraz pogłębienia wiedzy młodzieży.

Zajęcia prowadzone przez Mancho wzbudziły ogromne poruszenie i zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uzyskać informacje Gruzji z pierwszej ręki – prosto od rodowitej mieszkanki. Dowiedzieliśmy się wiele o geografii, historii, kulturze, religii, języku i zwyczajach panujących w Gruzji. Kraj ten słynie z gościnności. Przyjęcia są wielkimi wydarzeniami. Kobiety kręcą się przy smakołykach podając chaczapuri, czyli placki z serowym nadzieniem w rozmaitych wariacjach i z różnymi dodatkami, czinkali - małe, gotowane w rosole pierożki, gołąbki z liści winogron, faszerowane bakłażany, góry sałatek, sery, pasty i przysmak, którego nie spotyka się nigdzie indziej: marynowane kwiaty dżondżoli. Mancho opowiedziała nam piękną legendę, zgodnie z którą jej ojczysty kraj Bóg pierwotnie stworzył dla siebie, ale po namyśle oddał wesołym Gruzinom. Radosna, gościnna i piękna Gruzja tak malowniczo została nam przedstawiona, że każdy już marzy o wycieczce do tego miejsca, w wysokie góry, do zapomnianych obronnych wiosek, wykutych w skałach miast, wiekowych klasztorów, czy tętniącego życiem Tbilisi, nad którym góruje potężny posąg Matki Gruzji.

Chcąc odwdzięczyć się za niezwykły tydzień przygotowaliśmy dla Mancho prezentację o Polsce w języku angielskim, aby i ona dowiedziała się czegoś o naszym kraju.

 


Komentarze
Dodaj nowy
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony ( 01.11.2013. )
 
następny artykuł »

Sonda


Napisz tekst!

--> Słyszałeś o czymś ciekawym? Irytuje Cię jakaś sytuacja? Denerwuje Cię coś w naszym mieście? Uważasz, że coś powinno się zmienić? Daj nam o tym znać, ale pamiętaj... Nie musisz nas o tym informować. Sam możesz o tym napisać! My to opublikujemy! Wszak Jaworznianin(.pl) - to każdy z nas! Nasz e-mail: redakcjajaworznianin@interia.pl ! Pisz do nas w każdej sprawie, o każdej porze dnia (i nocy).