Start arrow Wydarzenia arrow Bioodpady tylko do końca miesiąca
Bioodpady tylko do końca miesiąca PDF Drukuj Email
Wpisał: (ipra)   
30.10.2013.

Image

W październiku dobiega końca odbiór odpadów biodegradowalnych z posesji oraz stanowisk kontenerowych. Cały czas jest możliwość oddawania liści i skoszonej trawy w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Martyniaków 8 lub kompostowania ich we własnym zakresie.

 

Jedną z grup odpadów komunalnych zbieranych selektywnie są tzw. bioodpady. Należą do nich opadłe z drzew liście, skoszona trawa, rozdrobione gałęzie, kora drzew, słoma, trociny, chwasty, ściółka małych zwierząt domowych. Na tego typu odpady przeznaczone są pojemniki i worki koloru brązowego. Zgodnie z umową na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Jaworzna, którą Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych zawarł ze spółką MPO, wymienione wyżej odpady odbierane są w okresie od 1 kwietnia do 31 października.

- Mamy świadomość, że szczególnie w okresie dużego natężenia prac w ogródkach są problemy z terminowym odbiorem brązowych worków. Przepraszamy mieszkańców za te niedogodności. Mogą one wynikać z faktu, że do tej pory, w przeciwieństwie do innych frakcji odpadów zbieranych selektywnie, odpady zielone nie były odbierane od mieszkańców i dla firmy, która się tym zajmuje jest to nowe zadanie – mówi Piotr Jamróz rzecznik MZNK.

Mieszkańcy Jaworzna podeszli do selektywnego zbierania i wyrzucania odpadów zielonych bardzo rzetelnie. Często z jednej posesji oddawanych było od kilku do kilkunastu pełnych worków. Przypominamy, że istnieje jednak bardziej ekologiczny sposób pozbywania się skoszonej trawy, liści, a także odpadów kuchennych, np. obierek warzyw i owoców – jest to kompostowanie. Uzyskany w procesie kompostowania materiał wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. To najkorzystniejszy dla środowiska nawóz naturalny, a jego produkcja nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Na stronie internetowej www.mznk.jaworzno.pl został opublikowany poradnik dla osób, które chcą kompostować odpady we własnym ogródku i nie wiedzą jak się za to zabrać.

- Jeśli mimo zakończenia odbioru odpadów zielonych nadal będą mieli państwo do oddania skoszoną trawę lub liście opadłe z drzew, a nie kompostujecie odpadów we własnym zakresie, to można je oddawać przez cały czas nieodpłatnie w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – wyjaśnia Piotr Jamróz.

Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajduje się przy ul. Martyniaków 8, czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 16.00. 

 


Komentarze
Dodaj nowy
Coś nie tak :(
edik 2013-10-30 21:57:19

Jutro dopiero jest koniec miesiąca, więc powinni jeszcze odbierać, a na Podwalu zakończono zbiórkę już w zeszły czwartek tj 24 .10 Dlaczego ???
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony ( 29.10.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda


Napisz tekst!

--> Słyszałeś o czymś ciekawym? Irytuje Cię jakaś sytuacja? Denerwuje Cię coś w naszym mieście? Uważasz, że coś powinno się zmienić? Daj nam o tym znać, ale pamiętaj... Nie musisz nas o tym informować. Sam możesz o tym napisać! My to opublikujemy! Wszak Jaworznianin(.pl) - to każdy z nas! Nasz e-mail: redakcjajaworznianin@interia.pl ! Pisz do nas w każdej sprawie, o każdej porze dnia (i nocy).